Stulecie Odzyskania Niepodległości

Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!                                                         
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,                                        
Na którym z lochu, co był twą stolicą                                                       
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem. 
Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy. 
Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można:
Sobą! 
Leopold Staff, Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!

 

Prezydent RP, Andrzej Duda, powiedział, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Można mieć różne poglądy polityczne, można z wyboru nie mieszkać w Polsce, ale miłość do ojczyzny, świadomość korzeni, pielęgnacja wartości patriotycznych to nasza powinność, nasz obowiązek. Z jednej strony patriotyzm polonijny wynika z poczucia obowiązku, z drugiej – z tęsknoty, z potrzeby pielęgnowania tradycji, z potrzeby poczucia przynależności, z głębokiego zakorzenienia w kraju, w którym wyrośliśmy, w języku, którym wyrażamy emocje, uczucia, opisujemy świat, wyrażamy poglądy, w którym nasze mamy śpiewały kołysanki, tuląc nas do snów i prowadziły nas przez dzieciństwo do dorosłości.

100 lat temu, 11 listopada 1918r., zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała niepodległość po 123 latach nieobecności na mapach świata. Przez tyle lat Polacy, choć byli obywatelami trzech różnych państw, nigdy nie stracili narodowej tożsamości i pielęgnowali polskość w mowie, w tradycji pomimo zakazów i represji.

Dzisiaj, 100 lat później, chcemy się cieszyć tą niepodległością, chcemy o nią dbać, czujemy wielką siłę w byciu patriotami i dumę z bycia Polakami. W ABC Polskiej Sobotniej Szkole im. Kornela Makuszyńskiego w Poole na co dzień krzewimy polskość, uczymy polskiej mowy, tradycji i obyczajów, historii i geografii. Narodowe Święto Niepodległości, które obchodziliśmy w sobotę, 10.11.2018r., było dla nas wspaniałą okazją do podkreślenia, jak bardzo czujemy się Polakami i jak bardzo dbamy, by nasze dzieci, wychowywane i kształcone już w innej kulturze, nie zapomniały o korzeniach. Oddaliśmy cześć Polsce uroczyście i podniośle, przygotowując Apel Niepodległościowy, odśpiewując kilkukrotnie hymn Polski. Oddaliśmy cześć Polsce, ucząc się jej historii, przygotowując biało-czerwone flagi, kolorując i wyklejając narodowe godła. Oddaliśmy cześć Polsce radośnie i wesoło, bawiąc się białymi i czerwonymi balonami, wykonując wspólnie z rodzicami długie jak to tylko możliwe biało-czerwone łańcuchy.

W oficjalnej części uroczystości stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę wzięli udział zaprzyjaźnieni z nami goście: Ksiądz Proboszcz Andrzej Zuziak, Państwo Ann i Chris Korta, Państwo Krystyna i Jerzy Sołtysiak, Pani Małgorzata Smith, Panie Joanna Śmieszna i Joanna Banaszkiewicz z Parkstone Delicatessen oraz rodziny grup III (Dzieci z mokrymi głowami) i V (Ekipa z Piątej Klasy), które, pod czujnym okiem nauczycielek – Pań: Sylwii Wielgosz-Chojnackiej, Justyny Maciesiak, Joanny Kłos i Eweliny Kwas przygotowały apel zatytułowany „11 LISTOPADA - ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - Droga do wolności”.

W czasie, gdy starsze grupy świętowały 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości w poważniejszej formie, młodsze oddawały się formom bardziej odpowiednim do wieku i w zabawie w balonach oraz przygotowując prace manualne, wspólnie ze swoimi rodzicami, doświadczały polskości. Z całego serca dziękujemy Pani Justynie Frąckowiak z Parkstone Delicatessen za polskie jabłka, którymi ze smakiem zajadali się uczniowie i biało-czerwone balony. Wszyscy uczniowie dostali też od szkoły długopisy w barwach narodowych, zawierające informacje o Polsce.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, wraz z pięcioma innymi szkołami polonijnymi, wzięliśmy udział w projekcie „Dumni z bycia Polakami”, którego koordynatorem była szkoła podstawowa w Długołęce. Jakub Maciesiak z grupy V, z pomocą nauczyciela Janusza Kulczyckiego, przygotował folder turystyczny o Dolnym Śląsku. Uczennice Julia Gałażewska i Oliwia Graczyk, również z grupy V, narysowały komiksy o smoku wawelskim. Komiksy o tej samej tematyce przygotowały także dzieci z grupy III. Za mapę Europy z  zaznaczonymi miejscowościami, gdzie znajdują się wszystkie szkoły biorące udział w projekcie, wyróżniona została Amelka Kłos z grupy V. Cała grupa V przygotowała też kartki okolicznościowe, a najładniejsze prace zostały wysłane do związanych z projektem szkół. Grupa IV z wielką starannością wykleiła kulkami z bibuły godła Polski.

Szkolne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyliśmy prezentacją przygotowanych przez wszystkie klasy łańcuchów – według pomysłu nauczycielki grupy II – Pani Marzeny Puły. Kierownik Szkoły, Pan Janusz Kulczycki, zainicjował wspólne odśpiewanie hymnu Polski, a akompaniowała nam Pani Ewa Irek. Pomimo tego, że brakowało miejsca, by wszyscy zebrani mogli się zmieścić, a może właśnie z tego powodu, że było tak ciasno, czuliśmy wyraźnie, że unosił się między nami duch przynależności, jedności, narodowy duch polskości.

Następnego dnia, w niedzielę 11 listopada 2018r., delegacja złożona z członków Zarządu Szkoły w składzie: Pani Sylwia Graczyk z córką, Pan Janusz Kulczycki z żoną Anettą i córkami, Pani Julita Gzyl z mężem Łukaszem i dziećmi oraz Pani Sylwia Wielgosz-Chojnacka z synem, a także towarzysząca nam Pani Daria Sulżycka z Dorset Centre 4 Us wzięła udział w obchodach święta Remembrance Day w Poole Park. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości poświęconej pamięci bohaterów I wojny światowej i wszystkich poległych w wojnach żołnierzy, członkowie zarządu złożyli pod pomnikiem the War Memorial biało-czerwone kwiaty, przygotowane na tę okazję przez Panie Sylwię Czapnik i Sylwię Graczyk, za co serdecznie dziękujemy.

Kiedy po południu, w towarzystwie wielu innych Polaków, śpiewaliśmy raz jeszcze hymn Polski, syn ciągnął mnie za płaszcz i spoglądał na mnie z dumą w oczach – „Mamo, hymn śpiewamy! Mamo! Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy…” – czułam, że zdaliśmy egzamin z polskości, że on tutaj, w Anglii, dwujęzyczny, czytający Gruffalo i zajadający się meat balls, JEST Polakiem.

 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

02.04.2022 - Grupa VII w Londynie

Kiedy, na początku tego roku szkolnego, rozmawialiśmy z rodzicami najstarszej grupy, że marzy nam…

Pomagamy Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest wydarzeniem, obok którego nie można przejść obojętnie. Chcieliśmy dołączyć z…

Bal Karnawałowy A.D. 2022

W samym środku karnawału nie mogło w naszej szkole zabraknąć wielkiego balu. Zaproszenie…

Dzień Edukacji Narodowej 2021

Dzień Edukacji Narodowej jest w naszej szkole bardzo ważnym świętem. Powodów do świętowania mamy…

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021

3 lipca 2021 roku zakończyliśmy kolejny wyjątkowy, pełen wyzwań, wymagający rok szkolny, rok inny…

Dzień Książki Dniem Patrona Szkoły 2021

24 kwietnia próg szkoły przekroczyli licznie uczniowie Hogwartu, księżniczki, królewny, rycerze,…

Pracowity czas lockdownów

Postanowiliśmy, że te pierwsze lekcje zdalne będą swoistym treningiem. Daliśmy sobie prawo do…

Mikołajki 2020

W tym wyjątkowym, dziwnym roku Święty Mikołaj również musiał przestrzegać zasad trzymania dystansu…

Brzechwa dla dzieci - Prot i Filip

8 lutego gościliśmy w ABC Polskiej Sobotniej Szkole im. Kornela Makuszyńskiego w Poole Teatr…

Bal Przebierańców

Wszyscy się poprzebierali – i ci duzi, i ci mali! Wszyscy też dokazywali, wszyscy wesoło skakali,…

28 Finał WOŚP w Bournemouth

Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My też dorzuciliśmy swoją cegiełkę do tego…

Grudniowe Świętowanie

14 grudnia spotkaliśmy się ostatni raz przed przerwą świąteczną. Był to dla nas dzień wyjątkowy, bo…

11 Listopada - Szkoła do Hymnu

Uroczysty apel, który poprowadził kierownik szkoły, Pan Janusz Kulczycki, rozpoczął się odśpiewaniem…

Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to w naszej szkole czas, by się lepiej poznać, dowiedzieć się, kto jest…

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/19

W uroczysty sposób, choć nieco inaczej niż w latach poprzednich, zakończyliśmy rok szkolny 2018/19.…

Piknik z okazji 5-lecia szkoły

15 czerwca 2019 r. spotkaliśmy się w szkolnym ogrodzie na pikniku, zorganizowanym z okazji 5-lecia…

Wierszowisko 2019 w Londynie

W tym roku temat konkursu brzmiał: „Rodzina. O mamie, tacie, siostrze i bracie, i wszystkich tych,…

Patriotycznie w maju

Tradycyjnie już, z okazji Świąt Majowych, 4 maja 2019 roku ubraliśmy się w barwy narodowe, a…

Spotkanie z pisarzem Janem Krasnowolskim

26 kwietnia 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole podwójne święto – Dzień Książki oraz Dzień…

Szkolne Wierszowisko 2019

23 marca 2019r. odbyło się w naszej szkole „Wierszowisko”. W tym roku recytowaliśmy wszyscy wiersze…

Teatr Wit-Wit przedstawia Baśń o Złotej Kaczce

W inscenizacji Teatru Wit-Wit bajka oczarowuje dzieci pięknymi piosenkami, dzięki czemu z napięciem…

Bal Karnawałowy 2019

Na zabawę przyszła pora, myszy tańczą rock and rolla. Słoń szykuje zespół dęty, grają instrumenty.…

Stulecie Odzyskania Niepodległości

100 lat temu, 11 listopada 1918r., zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała niepodległość…

Dzień Edukacji Narodowej 2018

Podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się Pasowanie nowych Uczniów naszej szkoły.…

Zakończenie Roku Szkolnego 2017/18

Już za parę dni, za dni parę; Weźmiesz plecak swój i gitarę; Pożegnania kilka słów; Pitagoras…

Wierszowisko w Londynie 2018

24 czerwca 2018 roku w Sali Teatralnej POSK-u w Londynie odbył się finał VII edycji Festiwalu Poezji…

Dni Bezpieczeństwa i Zdrowia

W dniach 16. i 23. czerwca odbyły się w naszej szkole Dni Bezpieczeństwa i Zdrowia. Zaprosiliśmy do…

Polskie Święta Majowe

"Jesteśmy Polką i Polakiem Dziewczynką fajną i chłopakiem, Kochamy Polskę z całych sił, Chcemy byś…

Szkolne Wierszowisko

Tematem tegorocznego Szkolnego Wierszowiska, które rokrocznie odbywa się w dniu, w którym świętujemy…

Na tropie zaginionej opowieści

W niedzielę 18.03.2018r. padał śnieg. Zima, która zazwyczaj omija Dorset szerokim łukiem, tym razem…

Bal Karnawałowy 2018

Tegoroczny karnawał uważamy za wyjątkowy, bo po raz pierwszy w roli wodzirejów wystąpili nauczyciele…

Grudniowe Świętowanie

Grudzień to czas świętowania, czas rodzinny, również czas dbania o innych i ofiarowywania im…

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2017 r. uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Pragnąc uczcić ten…

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2017r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie już, w tym dniu odbyło…

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

15 lipca 2017r. zakończyliśmy trzeci rok działalności ABC Polskiej Sobotniej Szkoły im. Kornela…

Dzień Sportowy/Dzień Rodziny 2017

Dzień Sportowy/Dzień Rodziny – pod takim hasłem minęła nam sobota 10.06.2017r.

Polskie majowe święta narodowe

Maj – rocznica pięknych serc, Maj – rocznica wielkich myśli. Tym, co dawno przeminęli, Hołd…

Idzie wiosna! Wierszowisko

25.03.2017r. witaliśmy w naszej szkole Panią Wiosnę. Z tej okazji odbyły się zajęcia otwarte dla…

Szkolny bal karnawałowy 2017

Od Trzech Króli, po ostatki, wszędzie bale i prywatki. Piękne stroje, dziwne maski, śpiew, tańce i…

Z teatrem na ty

Pogoda w sobotnie popołudnie 19 listopada nie zachęcała do wyjścia z domu. Lało, wiało, żaden pies z…

Anita Włodarczyk gościem naszej szkoły

22 października w naszej szkole mieliśmy ogromny zaszczyt gościć złotą medalistkę wielu zawodów…

Narodowe Święto Niepodległości

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień - to miłość,…

Dzień Edukacji Narodowej

W sobotę 15.10.2016r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie jest to w naszej szkole…

Serdecznie witamy w Nowym Roku Szkolnym 2016/2017

Lato w tym roku było ciepłe i słoneczne. Chętnie chłodziliśmy się w morzu i oddawaliśmy kąpielom…

2, 3, 8 maja - polskie święta narodowe

Maj obfituje w święta narodowe, w czas przesiąknięty polskością. Z tej okazji 07.05.2016r. wszyscy…

Dzień Książki - Dniem Patrona Szkoły

W sobotę 23 kwietnia spotkaliśmy się pod hasłem „Dzień Książki – Dniem Patrona Szkoły”. Szkołę…

Idzie wiosna!

„Idzie wiosna!” – takie hasło przyświecało nam przez cały sobotni dzień 19 marca 2016r. Wspólnie…

Szkolny bal karnawałowy 2016

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy świetnie się z nami bawili, pyszne ciasta jedli, słodkie…

Mikołajki 2015

Mikołajki w dniu 12 grudnia.

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

W lipcu 2015 mieliśmy okazję, żeby świętować nasze pierwsze zakończenie roku szkolnego.

Adres Szkoły

STANLEY GREEN INFANT ACADEMY
15-17 Stanley Green Road
Oakdale, Poole, BH15 3AA

Kontakt

Janusz Kulczycki - Kierownik Szkoły
07935 622685 (telefon grzecznościowy - tylko w ważnych / wyjątkowych sprawach)

pss.poole@gmail.com

Ewa Erdmann - Prezes Zarządu 07851 666508

pss.poole.zarzad@gmail.com