Janusz Kulczycki

janusz-kulczycki-profil.jpgMoim mottem - w pracy pedagogicznej z młodym pokoleniem - jest wyjątkowa myśl, która nieustannie od ponad dwudziestu pięciu lat pozwala mi spełniać swoje marzenia i przekazywać to, co inni dali mi przez wiele lat mojej własnej edukacji: ,,Poznanie i wiedza mają wtedy sens, gdy prowadzą do przeżyć i działania.’’  Jestem magistrem geografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo posiadam kwalifikacje w Zarządzaniu i Organizacji Oświatą. Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym - młodego polskiego pokolenia w Unii Europejskiej - ukończyłem studia podyplomowe Nauczanie Języka Polskiego i Kultury Polskiej jako Drugich/Obcych organizowane przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie (kwiecień 2014r.)

Uczyłem w szkole podstawowej i średniej, prowadziłem zajęcia z osobami dorosłymi na studiach podyplomowych, a przez 8 lat byłem dyrektorem gimnazjum, zdobywając doświadczenie w pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Moim największym osiągnięciem w pracy pedagogicznej w Polsce jest otrzymanie tytułu nauczyciela dyplomowanego i praca w zespole nauczycieli, której efektem jest cykl opracowań metodycznych Instytutu Badań Kompetencji Ucznia ,,Wewnątrzszkolny system kształcenia i oceniania'' (w tym również moja publikacja).

Przez kilka lat uczyłem w Polskiej Szkole w Bournemouth, prowadziłem również zajęcia w polskich szkołach sobotnich w Southampton i Londynie. Byłem pomysłodawcą i prowadzącym zajęcia w Polskim Klubie Zabaw i Nauki w Poole, w którym z wyjątkową grupą młodzieży i rodziców, doskonaliliśmy umiejętności posługiwania się językiem polskim, dbaliśmy o polską tożsamość i nie zapominaliśmy kraju ojczystego. Aktualnie prowadzę zajęcia indywidualne z uczniami, których przygotowuję do egzaminu General Certificate of Secondary Education (GCSE) i A-Level z języka polskiego oraz z uczniami, których rodzice kładą nacisk na potrzebę kultywowania i doskonalenia języka ojczystego. Działam w stowarzyszeniu Polish Language Communication Centre in London powołanym w celu promowania nauki języka polskiego i innych przedmiotów w języku ojczystym oraz wychowania dzieci i młodzieży w tradycji i kulturze polskiej. W naszej organizacji wspieramy nauczycieli i ośrodki dydaktyczne współpracujące z wielojęzycznymi uczniami. Pełnię w Stowarzyszeniu funkcję zastępcy prezesa. Posiadam status nauczyciela w Anglii (Qualified teacher status). Jestem pomysłodawcą i współzałożycielem ABC Polskiej Sobotniej Szkoły im. K. Makuszyńskiego w Poole, w której pełnię funkcję dyrektora szkoły.

W 2018 roku zostałem nagrodzony przez Dorset Ethnic Minority Awards w kategorii Unsung Hero, a w 2021 roku otrzymałem Złotą Odznakę Polskiej Macierzy Szkolnej. Jestem współautorem podręcznika Lekcje z polskiego.