Ewa Mielczarek

Rozśpiewana pani Ewa to ja. Tak wszyscy o mnie mówią, ponieważ moje zajęcia są pełne śpiewu, tańca, zabaw rytmicznych i teatralnych. Kocham muzykę i chętnie wykorzystuję jej znamienny wpływ na rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny dzieci.

Nauczycielką zostałam z miłości do dzieci i otaczającego je świata. Ukończyłam Studium Pedagogiczne w Częstochowie. Pracując w przedszkolu publicznym w Polsce uczyłam dzieci w grupie wiekowej od 3 do 6 lat. Tytuł nauczyciela mianowanego otrzymałam w 1988 roku.

Po przyjeździe do Anglii, zostałam zaproszona do współpracy w Polskiej Sobotniej Szkole w Portsmouth, gdzie przez 3 lata miałam przyjemność być nauczycielem klasy pierwszej dla 4- i 5-latków. Przez ten czas poznałam edukacyjne potrzeby dzieci polonijnych i dwujęzycznych. Ukończenie warsztatów poświęconych tej tematyce, zorganizowanych w Londynie przez Polską Macierz Szkolną, pomogło mi wypracować metody dostosowane do tych potrzeb. Jedną z nich jest nauka języka i polskiej kultury poprzez poezję. Moi wychowankowie reprezentowali szkołę w konkursie polskiej poezji dziecięcej „Wierszowisko” w teatrze POSK w Londynie.

Obecnie jestem nauczycielem w ABC Polskiej Sobotniej Szkole im Kornela Makuszyńskiego w Poole. Prowadzę zajęcia w grupie „0”. Praca z małymi dziećmi jest moją pasją i, kiedy widzę radosne buzie moich maluszków, czuję, że żyję. Perspektywa spotkania moich podopiecznych sprawia, że mam ochotę rwać się rano do działania. Motywuje mnie, by nazbierać im szyszek i liści, wydrukować kolorowankę, przygotować zajęcia i inspirować dzieci do kreatywności.

Na moich zajęciach wiodą prym uczenie się wierszyków i piosenek, opowiadanie bajek, zabawy ruchowe i taneczne, prace manualne, zagadki i historyjki obrazkowe. To, z jednej strony, świetna zabawa, a z drugiej - cenna metoda rozwijająca komunikację językową. Ponadto rozwija, uczy współpracy, usprawnia ruchowo, wrażliwości muzycznej, samodzielności oraz przełamuje nieśmiałość.

Dostarczanie pierwiastków polskości i patriotyzmu, których w otoczeniu z naturalnych powodów brakuje, napawa mnie dumą. Praca, którą wykonuję prosto z serca, daje mi olbrzymią satysfakcję, bo czyż może być coś bardziej radującego, niż własny wkład w budowanie wielkiego świata w małych oczach?

Od roku szkolnego 2014/15 uczę w ABC Polskiej Sobotniej Szkole im. Kornela Makuszyńskiego w Poole.

W roku 2018 zostałam wyróżniona za pracę dydaktyczno-wychowawczą nagrodą Zarządu Szkoły.