Szkolenie z zakresu pisania i czytania w warunkach szkoły sobotniej

Szkolenie z zakresu rozwijania sprawności pisania i czytania z elementami tłumaczenia

17.11.2018r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w „Szkoleniu z zakresu rozwijania sprawności pisania i czytania z elementami tłumaczenia”.

Zajęcia poprowadziła Pani Maksi Kozińska, absolwentka University College London, filologii angielskiej w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych na kierunku nauczanie języka polskiego i kultury polskiej jako drugich, organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński przy współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie. Pani Maksi Kozińska współpracuje z Polską Macierzą Szkolną, wchodzi w skład ekspertów OFQUAL, który nadzoruje i reguluje m.in. egzaminy z języka polskiego na poziomie GCSE i A-level, a także jest nauczycielką w PPS im. św. Królowej Jadwigi w Ilford.

Szkolenie składało się z dwóch sesji, poświęconych metodyce nauczania pisania oraz metodyce nauczania czytania w warunkach polskiej szkoły sobotniej. Celem szkolenia było przybliżenie nauczycielom pryncypiów pracy z tekstem (pisanym, czytanym, tłumaczonym) na różnych etapach edukacyjnych w polskiej szkole sobotniej. W części obejmującej naukę pisania, omówione zostały m.in. kod foniczny i graficzny, schemat procesu nauczania pisania, techniki wprowadzające pisanie, planowanie i organizacja tekstu, techniki nauczające pisania a strategie uniku oraz poprawa i ocena prac. Tematyka sesji dotyczącej nauki czytania poświęcona była aktowi czytania i sprawności czytania, czytaniu audiopasywnemu, audiaktywnemu oraz samodzielnemu, kryteriach doboru tekstu, metodzie sylabowej, a także technikom poprzedzającym czytanie, towarzyszącym czytaniu oraz tłumaczeniom tekstów.

• slide