Aneta Słowik

Aneta-Słowik-pic.jpgNazywam się Aneta Słowik, pochodzę z południowo-wschodniego krańca Polski, a od kilkunastu lat mieszkam wraz z rodziną w Poole. Towarzyszą nam wierny pies I dwa, mniej wierne, koty.

Jestem typową humanistką z zamiłowaniem do historii (zawsze chętną na zwiedzanie muzeum), geografii (kocham podróże) i języków (nadal zgłębiam tajniki języka francuskiego i włoskiego).

Ukończyłam filologię romańską w Krakowie, po czym - jako młody narybek - trafiłam do firmy francuskiej. Zajmowałam się tam uczeniem i tłumaczeniami, następnie pracowałam jako asystentka (o zgrozo!). W końcu trafiłam do Poole, znając być może 10 słów po angielsku. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo.

Po kilku latach tak zwanego ‘’nicnierobienia’’ i próbie odnalezienia się zawodowo, dostałam propozycję od Janusza Kulczyckiego, by uczyć w szkole polskiej, którą właśnie tworzył. To było TO. Nauczanie dzieci języka ojczystego w kraju nad Tamizą uświadomiło mi, że mogę się do czegoś przydać, a także, że praca nauczyciela bardzo mi się podoba.

Od tego czasu pracuję z dziećmi, czerpiąc z tego energię, chociaż czasami - przyznać trzeba - mali ludzie potrafią wyssać z człowieka życiodajne soki. (Idę wtedy na długi spacer nad morzem i regeneruję siły, to zawsze pomaga). Od 4 lat pracuję z najmłodszymi w szkołach angielskich, gdzie prowadzę klub francuski, przez co, niestety, nie udzielam się już tak często w Szkole Polskiej. Zawsze jednak chętnie przychodzę na zastępstwa do miejsca, gdzie kilka lat temu wszystko się zaczęło.

W tak zwanym „międzyczasie’’ byłam wolontariuszką w Citizen Advice Bureau oraz w szkole dla osób niepełnosprawnych, robiłam kursy językowe i fotograficzne. Obecnie pracuję także dla kilku organizacji, które pomagają osobom potrzebującym i pokrzywdzonym przez los oraz jednoczą wyznawców różnych religii pod jednym sztandarem – niesienia pomocy  innym. Staram się także dokształcać zawodowo, bo zawsze można coś zrobić lepiej. Dla przyjemności dołączyłam do Stowarzyszenia Włoskiego I Francuskiego, gdzie spotykam ciekawych ludzi, poznaję kulturę tych krajów I wymieniam się doświadczeniami.

Czuję się spełniona. Jestem optymistką i staram się doceniać to, co mam i cieszyć się życiem.

Od roku szkolnego 2014/15 współpracuję z ABC Polską Sobotnią Szkołą im. Kornela Makuszyńskiego w Poole.